Region - aktuality

Vyhlášení 6. ročníku Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2024

Moravská zemská knihovna v Brně vyhlašuje 6. ročník soutěže o nejlepší komunitní knihovny Jihomoravského kraje
KOMUNITNÍ KNIHOVNA JIHOMORAVSKÉHO KRAJE 2024 a TOP KOMUNITNÍ KNIHOVNA JIHOMORAVSKÉHO KRAJE 2023
Akce se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha.

Výjezdní porada knihovníků

Místo konání: Halenkovice, Rožnov pod Radhoštěm

Dne 7.8.2024 se uskuteční výjezdní porada knihovníků. Program: viz. příloha.

Projekty k podpoře dětského čtenářství

Místo konání: obce regionu

Regionální oddělení MěK Hodonín na jaře připravilo pro knihovny regionu několik akcí. V rámci projektu „Knihy nás spojují“  to byly besedy spisovatelky Ivony Březinové určené většinou pro žáky 2. stupně ve školách v Mutěnicích, Ždánicích, Vnorovech a v Mikulčicích. Děti se dozvěděly důležité informace o různých závislostech a dalších problémech teenagerů, které spisovatelka zpracovala ve svých knihách.  Další akcí v dubnu byly workshopy robotiky pro děti 1. stupně základní školy v Kostelci a v Petrově. Lektor Městské knihovny Bc. Marek Otruba dětem vysvětlil funkce a možnosti ozobotů a děti si programování jejich pohybů s nadšením vyzkoušely.  V květnu přijela do Dambořic, Násedlovic, Ježova a Vlkoše opět v rámci projektu spisovatelka Petra Martišková a  žákům 1. stupně základní školy a také  dětem z mateřských školek vyprávěla pohádkové příběhy ze svých knih o nezbedných vílách a hodných dráčcích.

foto - Projekty k podpoře dětského čtenářství

Březen - měsíc čtenářů

Místo konání: MěK Hodonín

V rámci akce Březen – měsíc čtenářů, byla oceněna Místní knihovna Kostelec a Městská knihovna Dubňany, obě knihovny byly oceněny za pořádání aktivit na podporu čtenářství. Slavnostní předání ocenění se uskutečnilo 14.3. v Městské knihovně Hodonín za účasti zřizovatelů knihoven.
Blahopřejeme.

foto - Březen - měsíc čtenářů

Porada knihovníků

Místo konání: Městská knihovna Hodonín - zasedací místnost

Porada knihovníků základních knihoven dne 20.3.2024. Součástí porady bude odborný seminář na téma:
"Využití moderních technologií – beebotů, ozobotů ve výukových programech a aktivitách pro děti", přednášející Mgr. Jana Zeithammerová, MěK Břeclav

Novinky ve výměnných fondech

Místo konání: MěK Hodonín

Nově nabízíme k vypůjčení ve výměnných fondech Beeboty  a k nim 7 náučných podložek. Bee-Bot neboli robotická včelka je výborná pomůcka pro praktickou výuku základů programování u dětí předškolního a mladšího školního věku. Včelku lze jednoduše programovat prostřednictvím tlačítek umístěných na zádech robota. Na základě toho, kolikrát dítě zmáčkne tlačítko vpřed, vzad, vpravo či vlevo, se včelka pohybuje po ploše. A protože jsou její pohyby velmi přesné, lze ji využívat k nejrůznějším hravým aktivitám a programům. Písmena si procvičí s podložkou Abeceda, s podložkou Barvy a tvary zase různé geometrické útvary. Další podložky jsou Evropa, Ostrov, Statek, Doprava a Vesnice. Na každou z nich si můžete vytvořit různé aktivity pro své dětské čtenáře.

foto - Novinky ve výměnných fondech

PLÁN VZDĚLÁVACÍCH AKCÍ A PORAD PRO KNIHOVNÍKY REGIONU 2024